Indkaldelse til generalforsamling 2021

Indkaldelse til generalforsamling i Danish Students Abroad 

 den 15. august 2021 kl. 14

Studenterhuset, Købmagergade 52, 1150 København og online

 

Danish Students Abroad inviterer hermed alle interesserede til den årlige ordinære generalforsamling. Det er her, at du kan møde andre danske udlandsstuderende,  få indflydelse på foreningens arbejde og blive en del af næste års bestyrelse. Alle betalende medlemmer kan stille op til bestyrelsen og har stemmeret til generalforsamlingen. Hvis du er interesseret i at stille op til bestyrelsen eller gerne vil høre mere om DSA, kan du henvende dig til den nuværende præsident Alexander Bennet Larsen på alexander@dsabroad.dk. Som altid vil det også være muligt at deltage i generalforsamlingen via et videokald, som du kan tilgå her

Forslag, som ønskes behandlet på generalforsamlingen, skal være præsidenten i hænde senest den 1. august 2021. Medlemmerne vil modtage den endelige dagsorden senest 7 dage før generalforsamlingen. Punkter kan optages på dagsordenen på dagen for generalforsamlingen, såfremt 2⁄3 af de stemmeberettigede stemmer for.

Hvis du endnu ikke er betalende medlem, kan du melde dig ind her

 

Foreløbig dagsorden

 1. Formalia
     1.1 Velkomst
     1.2 Valg af dirigent
     1.3 Valg af referent
     1.4 Godkendelse af generalforsamlingens gyldighed
     1.5 Godkendelse af dagsordenen
 2. Årsberetning v. præsident Alexander Bennet Larsen
 3. Regnskab
     3.1 Aflæggelse af regnskab v. kassereren Frederik Hyldgaard Thomsen
     3.2 Godkendelse af regnskab
     3.3 Fastsættelse af kontingent
 4. Forslag om revision af foreningens vedtægter
 5. Indkomne forslag
 6. Valg
     6.1 Stemmetællere
     6.2 Præsident
     6.3 Vicepræsident
     6.4 Bestyrelsesmedlemmer (maks 10 medlemmer og 2 suppleanter)
     6.5 Kasserer
     6.6 Kritisk revisor
 7. Eventuelt

 

Kontakt os

Hvis man har spørgsmål, som ikke er besvaret i denne artikel, eller brug for personlig vejledning, er man mere end velkommen til at udfylde vores kontaktformular og få hjælp af vores studievejleder.

Del:

Indhold

Har du overvejet at støtte DSA?

Vores artikler kan læses af alle, men vi opfordrer dem, der kan, til at blive betalende medlem. Det koster ikke meget og hjælper os til at kunne fortsætte med at hjælpe studerende i udlandet, da medlemskontingenter er vores eneste indtægtskilde.

Hvis du allerede er medlem, kan du logge ind nedenfor.

Email-adresse
Adgangskode
Husk mig
Glemt adgangskode